Web Portal Haber

Yeni amiral gemisi işlemcisi Snapdragon 898 hakkında tüm bilinenler

Yeni amiral gemisi işlemcisi Snapdragon 898 hakkında tüm bilinenler

2021’in sonunda tanıtılacak ve 2022’de kullanılacak Qualcomm’un yeni amiral gemisi işlemcisi Snapdragon 898 için tüm detaylar.

Daha önce olduğu gibi ilk olarak şunu belirtelim. Qualcomm’un yeni amiral gemisi işlemcisi farklı bir isim altında da karşımıza çıkabilir. Ancak şimdilik Snapdragon 898 isminin kullanılacağı düşünülüyor.

Merak edilen yeni işlemci, ortaya çıkan son bilgiler ışığında artık kesin olarak mevcut çözümler gibi 5 nm değil 4 nm üretim sürecinden çıkacak. Burada üretimi direkt olarak Samsung yapacak.

Snapdragon 898’in yeni üretim altyapısıyla performansı en az yüzde 20 oranında artıracağı bilinenler arasında yer alıyor. Kaynaklara göre işlemci büyük Cortex-X2, Cortex-A710 ve küçük Cortex-A510 çekirdeklerini bir araya getiriyor.

İşlemcinin performansı artırırken enerji sarfiyatını düşüreceğini de belirtmek gerekiyor. Nanometre seviyesinde düşüş yaşanması, birim alan verimi üzerinden performansı artırırken, enerji ihtiyacını azaltıyor. Bu yüzden firmalar sürekli olarak daha düşük seviyenin peşinde koşuyor.

Snapdragon 898 işlemcinin resmi olarak kasım ya da aralık ayında lanse edilmesi bekleniyor. Bu işlemciye sahip ilk akıllı telefon modellerinin 2022’de gelecek Xiaomi Mi 12, Samsung Galaxy S22, Galaxy S22 Plus ve Galaxy S22 Ultra olması bekleniyor.

Qualcomm’dan 2022’nin ikinci yarısında bir “898 Plus” işlemcinin gelmesi de olasılıklar arasında bulunuyor. Bu sürümde performansı biraz artması dışında büyük bir yenilik beklenmiyor.

Snapdragon 898 merak edilirken, Qualcomm’un mevcut en hızlı işlemcisi Snapdragon 888 Plus için detaylar şöyle

Aslında onlarca telefonda olan Snapdragon 888 ile Snapdragon 888 Plus arasında büyük bir performans farkı bulunmuyor.

Baktığımız zaman aynı 5 nm temelinde üretilen işlemcilerden 888 Plus, Kryo 680 çekirdekleri 2.84 GHz’den 2.995 GHz seviyesine taşıyor.

Yeni işlemci aynı zamanda yapay zeka tarafında 888’den yüzde 20 daha yüksek performans getiriyor. GPU’su yine Adreno-660 olan 888 Plus, iyi soğutulması gereken bir işlemci konumunda yer alıyor.

Not: Görsel temsilidir.

Mehmet Varış

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ