REKLAM ALANI
REKLAM ALANI

Site Rengi

Web Portal Haber

WordPress Kurulumu

cPanel Softaculous Üzerinden WordPress Kurulumu

– Softaculous üzerinden wordpress kurulumu için öncelikle cPnale’inize giriş yapın ve ardından yazılım sekmesi altında bulunan Softaculous Apps Installer kısmına tıklayın.

Ardından karşınıza çıkan seçeneklerden wordpress’i seçerek bir sonraki adıma geçin.

Ve karşınıza çıkan ekrandan hem Yüklebutonunu, hem de Install Nowbutonunu kullanarak yükleme erkanına geçiş yapabilirsiniz.

Ardından karşımıza aşağıdaki resimdeki gibi bir ekran çıkıyor.

Protokol Seçiniz: WordPress kurulumu için bir protokol seçiyoruz. Yani, sitemizin uzantısı ne olsun. Yükleme ekranı bize 4 seçenek sunuyor

[ http:// >> http://www. >> https://  >> https://www. ]

Sitenizin başında www. olması veya olmaması günümüzde artık birşey ifade etmiyor. Siz de http:// yada http://www. seçeneklerinden bir tanesini seçin.

Domain Seçin: 1. Seçenekte seçtiğimiz protokolü, sitemizin ismi ile birleştiriyoruz. Yani, 1. seçenekte http:// seçtik ve sitemiz adresi http://webportalhaber.com oldu.

Yükleme Dizini: WordPress sitesini tam olarak hangi URL adresi üzerine kuracağımızı seçiyoruz.

Sitenizi http://siteniz.com adresi, yani direkt olarak satın aldığınız domain adresi üzerine kuracaksanız, bu seçeneği boş bırakın.

Bu seçeneğe bir şey yazarsanız (demo gibi), bu wordpress’i http://siteniz.com/demo dizinine kur anlamına gelir. Yani site adresiniz http://siteniz.com/demo şeklinde olur. Boş bırakmak http://siteniz.com/ dizinine kur anlamına gelir.

Site İsmi: Benim kullandığım site ismi WPMAVI, siz de sitenizin ismini istediğiniz şekilde buraya yazabilirsiniz.

Site Sloganı: Benim kullandığım site sloganı “Türkiye WordPress Rehberi ve Profesyonel WordPress Blogu”. Sizde sitenizin sloganını buradan belirleyebilirsiniz.

Enable Multisite: Eğer birden çok wordpress siteniz var ve hepsini tek admin panelinden yönetmek istiyorsanız, bu seçeneği aktif hale getirin. Tek bir site için wordpress kurulumu yapıyorsanız bu adımı atlayın.

Kullanıcı Adı ve Şifre: Yükleme ekranı varsayılan olarak bu seçeneği, admin olarak atar. Kesinlikle ve kesinlikle kullanıcı adını admin yapmaktan uzak durun. Admin olarak kalması büyük bir güvenlik açığıdır.

12-Site Mail Adresi: Hosting üzerinden kurduğunuz herhangi bir mail adresini resmi mail adresiniz olarak belirtebilirsiniz. Ya da kullandığınız herhangi bir mail adresini de (Gmail) verebilirsiniz. ( Önerim sıklıkla kullandığınız bir mail adresi vermeniz )

Dil Seçeneği: Wordpress sitenizin yönetim panelinin ve içerik yazım dilinin seçimini yapyoruz. Hangi dilde olmasını istiyorsanız, o dili kullanabilirsiniz.

Limit Login Attempts: Bu seçenek  bir güvenlik önlemidir. WordPress, admin panaline giriş yaparken şifreyi 3 kereden fazla yanlış girdiğiniz zaman girşinizi bir süreliğine yasaklayan bir eklenti yükler.

Veri Tabanı Adı: Veritabanınıza istediğiniz ismi verebilirsiniz ancak önerim varsayılan olarak gelen veri tabanı ismini bırakmanız.

Table Prefix: Prefix isminizi istediğiniz gibi belirleyebilirsiniz. Yükleme ekranı varsayılan olarak her kurulumda farklı atama yapar. Dolayısı ile bu seçeneği varsayılan olarak ne geliyor ise, o şekilde bırakın. ( Ancak sonunda mutlaka”_” işareti olmak zorunda )

Select Theme: Tema seçimi ekranını hiç bir tema seçini yapmadan ( select ) demeden atlayın. Tema kurulumunu wordpress kurulumu bittikten sonra daha detaylı bir inceleme ile yaparsınız.

 Son olarak Yüklebutonuna basıyoruz ve wordpress kurulumunu tek bir tıklama ile tamamlanmış oluyoruz.

cPanel Godaddy WordPress Kurulumu

Godaddy cPanel’inize giriş yapıp aşağı doğru indiğinizde Web Uygulamaları altında WordPress seçeneğini göreceksiniz, bu seçeneğe tıklayıp, wordpress kurulumuna geçin.

Ardından karşınıza çıkan ekranın sağ kısmındaki  “bu uygulamayı kur” kısmına tıklayın ve wordpress kurulum işlemini başlatın.

Lokasyon / Domain: Bu kısımda wordpress kurulumu için bir protokol seçimi yapıyor, yani sitemizin uznatısını belirliyoruz.

[ http:// >> http://www. >> https://  >> https://www. ]

Sitenizin başında www. olup olmaması artık herhangi birşey ifade etmiyor. Ben wpmavi’yi kurarken, http:// üzerine, yani başında www. olmadan kurdum. Siz de http:// yada http://www. seçeneklerinden bir tanesini seçebilirsiniz.

https:// ise, SSL güvenlik ağı içindir ve SSL kullanmak ekstra ücret gerektirir.

Dizin (İsteğe B.): WordPress kurulum işlemini tam olarak hangi URL adresi üzerine yapacağımızı seçiyoruz.

Sitenizi http://siteniz.com adresi, yani direkt olarak satın aldığınız domain adresi üzerine kuracaksanız, bu seçeneği boş bırakın.

Bu seçeneğe bir şey yazarsanız (demo gibi), bu wordpress’i http://siteniz.com/demo dizinine kur anlamına gelir. Yani site adresiniz http://siteniz.com/demo şeklinde olur. Boş bırakmak http://siteniz.com/ dizinine kur anlamına gelir.

Versiyon: Ekran varsayılan olarak karşınıza zaten en son sürümü getirecektir. Siz de bu şekilde bırakın, yani blog kurulumu için en son sürümü yükleyin.

Dil Seçeneği: Wordpress sitenizin yönetim panelinin ve içerik yazım dilinin seçimini yapyoruz. Hangi dilde olmasını istiyorsanız, o dili kullanabilirsiniz.

Yönetici Adı ve Şifre: Yönetici adı ve şifresi kısımlarında belirlediğimiz bilgiler, kurulumunu yaptığımız wordpress’in yönetimsel admin kullanıcı adı ve şifresi oluyor. Bu kısmı unutmayacağınız şekilde belirleyin.

Yönetici E- Adresi: Sıklıkla kullandığınız bir mail adresini bu kısımda belirtin. ( Gmial gibi ) wordpress kurulumu bittikten sonra kurduğunuz site ile ilgili tüm mail işlemleri bu kısma yazdığınız mail üzerinden gerçekleşecektir.

Site İsmi: Benim kullandığım site ismi WPMAVI, siz de sitenizin ismini istediğiniz şekilde buraya yazabilirsiniz.

Site Sloganı: Benim kullandığım site sloganı “Türkiye WordPress Rehberi ve Profesyonel WordPress Blogu”. Sizde sitenizin sloganını buradan belirleyebilirsiniz.

İkili Faktör Doğrulama: Bu seçenek gereksiz, yani fazladan bir güvenlik önemli. Dolayısı ile hiç gerek yok.

Otomatik güncelleme, WordPress eklentisi otomatik güncelleme, worpress tema otoma güncelleme ve otomatik güncelleme yedekleme seçeneklerini hemen altta yer alan resimdeki gibi işaretleyin.

Sınırlı giriş denemesini de no olarak işaretleyin.

Gelişmiş Ayar Yönetimi: Bu kısmı “Benim için otomatik yap” olarak işaretleyin.

Ve tüm seçenekleri dediğim şekilde işaretledikten sonra en son adım olan +Kur butonuna tıklayın ve wordpress kurulumu işlemini başlatın.

WordPress Kurulumu tamamlandıktan sonra, yükleme ekranı bize wordpress kurulumu’ nun hangi domain ismine ve uzantısına yapıldığını ve admin paneline girişi nereden yapacağınızın linklerini veriyor.

Yönetim URL adresine gidip, biraz önce belirlediğimiz yönetici adı ve şifre ile sitemizin admin paneline giriş yapabiliriz.

wpmavi.