Web Portal Haber

Ücretli Tweet Devri: “Süper Takip” Duyuruldu

Ücretli Tweet Devri: “Süper Takip” Duyuruldu

Twitter bugün bir çift büyük özellik duyurdu. Yeni özellikler arasında en çok dikat çeken ise kullanıcıların, ek içeriğe erişim için takipçilerinden ücret talep edebilecek olması. Buna ek olarak platforma belirli ilgi alanlarına göre gruplar oluşturma ve bunlara katılma yeteneği de ekleniyor. Bunlar uzun süredir Twitter’da yapılan en önemli değişikliklerden ikisi, ancak her iki özelliğin de diğer sosyal platformlarda popüler ve başarılı olan modellerden esinlendiğini belirtmekte fayda var.

Süper Takipler (Super Follows) adı verilen ödeme özelliği, Twitter kullanıcılarının takipçileri ücretlendirmesine ve onlara ekstra içeriğe erişim sağlamasına olanak tanıyacak. Bu özellikler arasında bonus tweet’ler, bir topluluk grubuna erişim, haber bültenine abonelik veya desteğinizi gösteren bir rozet olabilecek. Twitter, bir kullanıcının bazı avantajlar elde etmek için ayda 4,99 ABD doları ücret aldığı bir örnek de gösterdi. Twitter bunu, içerik oluşturucuların ve yayıncıların doğrudan hayranlarından ödeme almalarına olanak tanımanın bir yolu olarak görüyor.


Doğrudan ödeme araçları, özellikle son yıllarda içerik oluşturucular için giderek daha önemli hale geldi. Patreon son derece başarılı oldu ve Facebook, YouTube ve hatta GitHub gibi diğer platformların tümü doğrudan içerik oluşturucu ödeme özelliklerini başlattı. Twitter muhtemelen bir kesinti yapacak -şirket kendisine yeni bir gelir kaynağı sunacak abonelik özelliklerini ima ediyor- ancak bu ücretin ne olacağını henüz belirtmedi.

Twitter ayrıca, Facebook Grupları gibi bir yapıyı ele alan Topluluklar adlı yeni bir özelliği de duyurdu. Kediler veya bitkiler gibi belirli ilgi alanları etrafında gruplar oluşturabilir ve bunlara katılabilir, bu konulara odaklanan daha fazla tweet görmenizi sağlayabilirsiniz. Gruplar Facebook için büyük bir başarı (ve aynı zamanda büyük bir denetim sorunu) oldu fakat hizmetin açık uçlu yapısı yeni kullanıcıların platforma başlamasını zorlaştırabildinden, Twitter için yararlı bir özellik olabilir.

Bu özelliklerden herhangi birinin ne zaman başlayacağına dair henüz bir zaman çizelgesi yok. Twitter, bu öğleden sonra analistlere ve yatırımcılara yönelik bir sunumda bunları platformu için “sırada ne var” olarak listeledi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ