Web Portal Haber

iOS 15 ile kalıcı olarak “Gece Modu” kapatma dönemi başlıyor

iOS 15 ile kalıcı olarak “Gece Modu” kapatma dönemi başlıyor

İlk olarak iPhone 11 ailesi ile iPhone dünyasına giren fotoğraf odaklı Gece Modu, şu an birçok kullanıcının hoşuna gitmeyen bir kullanıcı deneyimi sunuyor. Ancak bu iOS 15 ile değişiyor.

iOS 15 işletim sistemiyle beraber Gece Modu kalıcı olarak kapatabilecek. Bu modu iOS 14 üzerinde de kapatmak mümkün ancak özellik burada otomatik olarak tekrar açılıyor. Yani iOS 14 kurulu iPhone’lar, düşük ışık gördüklerinde Gece Modu’nu daha önce kapatsanız dahi yeniden açıyor.

İşte bu durum bazılarının çok hoşuna gitmiyor. Çünkü bazı fotoğraflar gözün gördüğü karanlıkta daha etkili oluyor. Sonunda Gece Modu’nu tamamen kapatma seçeneğini kişilere sunacak Apple, bu konuda şimdiden olumlu geri dönüşler alıyor.

Apple, iOS 15 ile fotoğraf odaklı bir yenilik daha yapıyor. İlk olarak iPhone dünyasının en popüler kamera uygulaması Halide tarafından bulunduğu kadarıyla işletim sistemi, fotoğraflardaki lens flare’leri yani ışık yansımalarını otomatik olarak kaldıracak.

iOS 15 destekli iPhone modelleri hangileri?

Yayımlanan listeye göre iOS 15 işletim sisteminin geleceği iPhone modelleri tam olarak şunlar olacak:

-iPhone 11 serisi
-iPhone 12 serisi
-iPhone Xs serisi
-iPhone XR
-iPhone X
-iPhone 7 serisi
-iPhone 8 serisi
-iPhone 6S serisi
-iPhone SE modelleri
-iPod Touch 7. jenerasyon

İşletim sisteminin herkes için çıkışı sonbahar aylarında olacak. Bu arada iOS 15 işletim sistemi çıktıktan sonra iOS 14 kaderine terk edilmeyecek. Teknoloji devi bu işletim sistemine de güvenlik güncellemesi vermeye devam edecek.

Yani güncel tehditlerden korunmak adına eskiden olduğu gibi yeni işletim sistemine geçmek zorunlu olmayacak. Aslında temel olarak 15 ile 14 arasında devasa bir fark bulunmuyor.

Mehmet Varış

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ